PRP پلاکت درمانی

Written by Dr Elhami - دکتر الهامی on April 24th, 2011. Posted in Uncategorized

PRP یا پلاکت درمانی چیست؟

PRP مخفف Platelet Rich Plasma به معنی پلاسمای غنی از پلاکت است. پلاکت های تغلیظ شده در پلاسما حاوی پروتئین و فاکتورهای رشد مستند که موجب رشد و تقویت فولیکول مو، افزایش تولید کلاژن و الاستین (عوامل اصلی قوام پوست) ، افزایش خونرسانی به فولیکول مو و کاهش التهاب می گردند.

 


پلاکت درمانی چگونه انجام می شود؟

در کیت مخصوصی مقدار کمی از خون بیمار گرفته میشود. سپس خون گرفته شده سانتریفوژ شده و PRP  به دست می آید. پس از آن PRP با تکنیک خاص در محل مورد نظر (پوست سر، زیر چشم، اطراف لب، ….) به عمق مشخصی تزریق می شود. البته قبل از تزریق پوست تمیز شده و ضدعفونی می گردد. درد پس از درمان جزیی و گذراست. بیمار می تواند پس از درمان بلافاصله به محل کار و فعالیت خود برگردد.

 

چه کسانی برای درمان با پلاکت درمانی کاندید هستند؟

برای درمان ریزش موی سر با هر علت (مردانه، بیماری، تغذیه ای، استرسی،…) در مردان و زنان می توان با انتظار نتایج خوب از پلاکت درمانی استفاده کرد. اگر چه پاسخ درمانی در مردان با نتایج بهتر و در برخی موارد با نتایج شگفت آوری همراه بوده است.

در درمان چروک و پف و کبودی زیر چشم، پلاکت درمانی بی رقیب است و به خصوص در درمان زیر چشم نتایج فوق العاده در پی دارد.

برای درمان خط لبخند و خطوط اخم نیز پلاکت درمانی موفق بوده است. نتایج ارایه شده در سطح جهان افق جدیدی را در درمان خطوط چهره و چروک پیش روی بیماران باز کرده است.

عوارض جانبی و درازمدت پلاکت درمانی چیست؟

بزرگترین نقطه ی قوت پلاکت درمانی در بی خطری و بی عارضه بودن آن است. با توجه به اینکه پلاکت درمانی یک سلول درمانی مشتق از خود (Autologous Cellular Therapy) یا ACT است هیچ عوارضی برای آن متصور نیست. زیرا در اکثر روش های رایج دیگر مثل تزریق ژل و بوتاکس به دلیل استفاده از مواد خارجی احتمال بروز حساسیت، واکنش های پوستی و … وجود دارد. مختصری درد و ورم در ناحیه ی تزریق  موضوعی جزیی است که با گذشت 48 تا 72 ساعت برطرف می گردد.

آیا پلاکت درمانی محدودیت دارد؟

پلاکت درمانی برای هر سن و هر جنس قابل استفاده است.

 


آیا پلاکت درمانی در سایر رشته های پزشکی هم کاربرد دارد؟

پلاکت درمانی پس از گذر از سایر قلمروهای پزشکی و بروز نتایج مطلوب و حتی بی نظیر به قلمرو زیبایی وارد شده است. مقالات متعددی تاثیر پلاکت درمانی در تندونیت (التهاب تاندون)، استئوآرتریت (التهاب مفاصل و استخوان)، ایمپلنت (کاشت دندان)، درمان اسکار(بافت جوشگاهی یا جای زخم) ناشی از جراحی یا سوختگی، زخم بستر و زخم دیابتی را تایید می کنند.

آیا پلاکت درمانی می تواند جای درمان های رایج امروزی را بگیرد ؟

پلاکت درمانی مواجهه یا مقابله ای با روش های درمانی دیگر ندارد و موازی با روش های دیگر سعی دارد با کم کردن عوارض درمانی نتایج بهتری بگیرد. اگر چه شواهد علمی در حمایت از پلاکت درمانی به عنوان یک درمان موثر در رویش مو،چین و چروک زیر چشم و خطوط لبخند و اخم وجود دارد اما پلاکت درمانی هنوز در ابتدای راه است. پلاکت درمانی روشی کاملا مدرن و نوین است که نتایج آن بسته به هر بیمار متفاوت است. ذکر این موضوع مهم است که قیمت مناسب آن و حداقل عوارض ممکن انجام پلاکت درمانی را به فرصتی قابل تامل برای کسانی تبدیل کرده است که به دنبال یافتن درمان برای ریزش موی سر، چروک زیر چشم و صورت خود هستند.

توصیه های درمانی

برای دستیابی به نتایج بهتر توصیه می کنیم پس از پلاکت درمانی موی سر از سایر درمان های رایج مانند استفاده از فیناستراید و ماینوکسیدیل استفاده کنید. سه روز قبل از هر گونه پلاکت درمانی از مصرف داروهای آسپیرین (آ.اس.آ)، و سایر مسکن های غیر استروییدی مانند بروفن، دیکلوفناک سدیم،؛ مفنامیک اسید، ایندومتاسین، ناپروکسن، پیروکسیکام، ملوکسیکام و … خودداری نمایید. تا 24 ساعت پس از عمل نیز از شستشوی ناحیه و حمام پرهیز نمایید.

 

 

<br />